AudiPodkarpacie.pl
Podkarpacki Klub miłośników marki AUDI. Porady, pomoc, tuning, modyfikacjie. AUDI ROKU. Audi z Podkarpacia.

Układ napędowy - Jakie są objawy zużytego łożyska w kole

Tommy Gun - 2012-03-07, 19:23
Temat postu: Jakie są objawy zużytego łożyska w kole
Czy nasilający się szum w czasie jazdy może świadczyć o umierającym łożysku ? Pytam bo niebawem będę robił zawiechę i zastanawiam się czy nie zrobić tego od razu. Druga sprawa czy uszkodzone łożysko powoduje niszczenie zawieszenia ?? Na jakiej to zasadzie działa ?

I na koniec ile przeważnie takie łożysko wytrzymuje ??

kamilb5 - 2012-03-07, 20:23

LightFighter, Jeśli szumi juz bardzo głośno i cały czas to na 95% łożysko,najlepiej to sprawdzić jadąc slalomem odciążając prawa i lewą strone po kolei i wtedy dokładnie sprawdzimy któro to łożysko nam szumi,lub podnieśc pojedyńczo koła i kręcić a wtedy zepsute łożysko będzie szumieć.
Jeżeli chodzi o uszkodzenia zawieszenie to łożysko tutaj nie ma wpływu,ale nie wolno jezdzić z szumiącym łożyskiem ponieważ grozi to odpadnięciem koła w najgorszym wypadku a działa to na zasadzie zużycia bieżni(szalki) po której kręcą sie kulki,z czasem robi sie tam duży luz i kulki zaczynają latać sobie na prawo i lewo a to właśnie powduje szum który tak właśnie słychać. Jeśli chodzi o uszkodzenia łożysk to ja spotkałem sie z dwoma: -szum,i duży luz koła na boki, można to sprawdzić podnosząc jedno koło do góry i poruszać w góre i dół.
A na ostatnie pytanie Trudno jes mi odpowiedzieć bo na to tak naprawde nie ma reguły,albo jak sie uda, jedne łożyska wytrzymują 200-300 tys a jedne 2tys np ja u siebie jak miałęm jeszcze quattro to z tyłu wymieniałem jedno łożysko 3razy bo każde wytrzymywało ok 600 km aż sie trafiło dobre. Osobiście polecam łożyska firmy SKF,SNR lub cięzko dostępne Timken. Nie kupuj nigdy Optimala czy polskiego MAR-a. Ode mnie tyle nic wiecej nie przychodzi mi do głowy. ;-)

Ziomek - 2012-03-08, 18:20

Ja uderzyłem w zimie w krawężnik tak mocno że pękła mi felga(stalówka, nie alu) .Felgę zmieniłem ale z braku czasu do tej pory nie wymieniłem jeszcze łożyska- uszkodziłem podczas uderzenia, a szumi niejednostajnie,. Rozglądałem się właśnie za ruville albo skf i cena ok 100-130zł za sztukę a chyba do b3 i b5 idą te same. Moim zdaniem jeśli nie ma potrzeby bo nie szumi i nie ma luzów to nie ruszaj, jeśli wytrzymało już tyle to wytrzyma jeszcze trochę a łożysko nie pada z dnia na dzień :okok:
kamilb5 - 2012-03-09, 01:58

Ziomek, Przecierz LightFighter, napisał wyraźnie że łożysko mu szumi,a po drugie to łozyska tak pięknie siadają z dnia na dzień że aż miło,i nie musisz nawet jezdzic wystarczy nawet że auto postoji nieraz na mrozie i go trafi po nocy,a gdy łożysko zaczyna juz szumieć to znaczy jest cos z nim nie tak i trzeba go wymienić jak najszybciej,i radziłbym ci wymienić jak najszybciej,chyba że czekasz aż Ci koło odpadnie.
Ziomek - 2012-03-09, 05:48

Co do mojego łożyska to się nie martw- zdążę wymienić zanim koło odpadnie. 8-)
LightFighter napisał/a:
Czy nasilający się szum w czasie jazdy może świadczyć o umierającym łożysku ?

Fakt, nie doczytałem dokładnie ale kolega LightFighter nie napisał wyraźnie że szumi mu łożysko, oraz z jakich okolic dociera ten szum więc podejrzane może być wiele rzeczy np. wyząbkowana opona.

Tommy Gun - 2012-03-09, 10:34

Nie wyprzedzajmy faktów ze zużytym łożyskiem. A czy sprawdzenie poprzez poruszanie kołem na podnośniku góra-doł i na boki i zakręceniem kołem jest skuteczną metodą ??
kamilb5 - 2012-03-09, 15:54

LightFighter, Na podnosniku można sprawdzić luz,ale tylko ruszając góra-dół bo na boki sprawdzasz luz na kóńcówce kierowniczej.
Tommy Gun - 2012-03-09, 17:26

Mechanik mi sprawdził dzisiaj te łożyska i jego zdaniem są ok. Także póki co odkładam temat na kiedyś tam.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group